Mačky neboli v starovekom Egypte len obyčajnými domácimi miláčikmi – boli to božstvá, strážcovia a posvätné bytosti, ktorým Egypťania preukazovali veľkú úctu. Ich prítomnosť v domácnostiach prinášala šťastie, ochranu pred zlými duchmi a samozrejme, udržiavala na uzde populáciu myší a škodcov.
Vzťah Egypťanov k mačkám bol taký silný, že ich uctievali nielen v chrámoch, ale aj v každodennom živote.
Mačky ako posvätné zvieratá
Starovekí Egypťania verili, že mačky majú mystickú moc a dokážu ochraňovať domácnosť pred neviditeľnými hrozbami. Boli považované za dar od bohov a ich zabitie sa trestalo smrťou. Každý dom mal svoju “domácu mačku”, ktorá bola nielen lovcom myší, ale aj duchovným ochrancom.
Bohyňa Bastet: Mačacia bohyňa ochrany
🐾 Bastet bola jednou z najuctievanejších bohyň v Egypte. Zobrazovali ju ako ženu s mačacou hlavou alebo ako elegantnú mačku. Bola bohyňou ochrany, domova, plodnosti a radosti. Egypťania verili, že každá mačka v ich dome nesie kúsok jej ducha.
🐾 V mestách ako Bubastis boli veľké chrámy zasvätené Bastet, kde žili stovky posvätných mačiek.
🐾 Po smrti boli mačky mumifikované a pochovávané v špeciálnych hrobkách spolu so svojimi majiteľmi. Boli považované za rovnako dôležitých členov rodiny ako ľudia.
Mačky ako symbol moci a ochrany
✔ Faraóni a šľachtici mali svoje mačky ako symbol bohatstva a prestíže. Často ich zdobili zlatými obojkami a kŕmili tými najlepšími lahôdkami.
✔ Mačky sa objavovali na freskách, v hieroglyfoch a dokonca aj na amuletoch – nosili sa ako ochrana pred zlými silami.
✔ Ak v dome vypukol požiar, prvé, čo sa zachraňovalo, bola mačka – Egypťania verili, že nesie dušu ich predkov.
Mačky v egyptskej kultúre dnes
Hoci staroveký Egypt je už dávno minulosťou, mačky v tejto krajine stále zohrávajú dôležitú úlohu. Aj dnes sa v Egypte nachádza množstvo mačiek, ktoré žijú v uliciach miest a stále sú vnímané ako posvätné zvieratá. Niektoré starobylé chrámy dodnes slúžia ako útočiská pre mačky, kde ich kŕmia a starajú sa o ne.
Mačky v starovekom Egypte neboli len obyčajnými zvieratami – boli symbolmi sily, ochrany a božskej priazne. Možno aj dnes cítia niečo z dávnej slávy, keď sa s kráľovským pokojom prechádzajú po našich domovoch. 😊