Znie to ako zápletka zo sci-fi filmu: vedci získajú DNA dávno vyhynutého zvieraťa a pomocou modernej vedy ho vrátia späť na Zem. Ale toto nie je film. Toto je realita 21. storočia – a jej hlavným hrdinom je pravlk obrovský (Aenocyon dirus), predátor z doby ľadovej.
V januári 2025 oznámila americká spoločnosť Colossal Biosciences, že sa im podarilo vytvoriť geneticky modifikované šteniatka, ktoré nesú črty tohto vyhynutého predátora. Čo všetko za tým stojí? A sú to naozaj pravlky?
🧬 Ako to celé začalo?
Vedci izolovali DNA z 13 000 rokov starého zubu a 72 000 rokov starej lebky pravlka obrovského. Následne použili technológiu CRISPR, aby upravili bunky súčasného vlka dravého (Canis lupus). Do jeho genómu zapracovali 20 genetických zmien v 14 génoch, ktoré mali zodpovedať vzhľadu a schopnostiam pravlka.
🧠 Zmeny zahŕňali:
- väčšiu lebku a silnejšie zuby
- mohutnejšiu postavu a bledšiu srsť
- špecifické hlasové prejavy
- väčšiu svalovú hmotu a adaptáciu na chladné podmienky
🐶 Kto sú Romulus, Remus a Khaleesi?
Výsledkom experimentu sú tri šteniatka, narodené náhradným matkám – dvaja samci (Romulus a Remus) a jedna samica (Khaleesi). Tieto “neopakovateľné psy” sú momentálne umiestnené v 800-hektárovej rezervácii, ktorá je monitorovaná 24/7 dronmi, kamerami a bezpečnostným personálom.
🎥 Očakáva sa, že spoločnosť čoskoro zverejní prvé verejné zábery a dokument o celom projekte.
⚖️ Realita vs. titulky – sú to naozaj pravlky?
Tu prichádza otáznik. Vedci z univerzít varujú, že ide len o geneticky upravené vlky dravé, nie o skutočných pravlkov. Ich genóm síce obsahuje niektoré staré znaky, ale stále ide o moderného vlka s úpravami – nie o “čistokrvného dinovlka”.
Colossal však tvrdí, že ide o prvý krok k vzkrieseniu vyhynutých druhov. V pláne majú aj mamuty či vakovlkov.
🌍 Čo na to etika a príroda?
Tento experiment vyvoláva obrovské diskusie:
- Je správne „hrať sa na boha“ a vytvárať nové druhy?
- Kam takéto zvieratá zaradiť – do prírody? Do zoo?
- A čo ak sa vymknú spod kontroly?
Niektorí odborníci hovoria o budúcnosti z Jurského parku, iní vidia v týchto pokusoch šancu na záchranu biodiverzity v dobe klimatickej krízy.
📢 Záver
Možno nejde o “čistokrvných pravlkov”, ale faktom zostáva, že vedci dnes dokážu meniť prírodu spôsobom, o akom sme pred pár rokmi len snívali.
Či je to správne, alebo nie – to ukáže čas. Ale jedno je isté: vlčia bomba už vybuchla a my sa nachádzame na prahu novej éry. 🧬🐺
💬 Čo si o tom myslíš ty? Máme oživovať vyhynuté druhy, alebo by sme sa mali radšej starať o tie, ktoré tu ešte máme? Napíš nám svoj názor – Labenka počúva aj teba.







zdroj ( wikipedia.org)